17 Ocak 2018 Çarşamba

Yetiştiricilik

9837 defa okundu

 

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü tatlısu ve deniz balıkları, akvaryum balıkları ve kabuklu su ürünleri üretimi ile yetiştiriciliği konularında eğitim faaliyetleri ve araştırmalar yapmaktadır. Balık Hastalıkları Anabilim Dalı'nda kültür yolu ile üretilen balık türlerinin bakteriyel, paraziter, fungal hastalıkların teşhisi ve tedavisi konularında araştırmalar yapılmakta, bu araştırmalarda bakteriyolojik ve serolojik yöntemlerden yararlanılmakta ve elde edilen deneyimler öğrencilere aktarılarak mezuniyet sonrası balık çiftliklerinde çalışmaları halinde pratik bilgileri kazanmaları sağlanmaktadır.

Bölümümüz fakültemiz döner sermayesi kapsamında balık çiftliklerinde gönderilen balıklarda hastalık teşhisi ve tedavisi, yavru balık ve porsiyonluk balık satışları, yem ve suların bakteriyolojik ve kimyasal analizleri, fizibilite raporu hazırlanması konularında katkı sağlamaktadır. Fakültemizde tatlısu balıkları konusunda hizmet veren kapalı bir üretim ünitesi ile yavru yetiştirme ve anaç stoklama amacıyla beton havuzlardan oluşan yetiştiricilik ünitesi bulunmaktadır. Bu ünitede halen gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği üzerine araştırmalar mevcuttur. Öğrencilerimiz sözkonusu tesisten derslerindeki pratik uygulamalar için faydalanabileceği gibi lisans öğrencilerimiz havuzlarda ücretli ve sigortalı olarak çalışmaktadır.

Ayrıca balık yetiştiriciliği ve balık hastalıkları konularında araştırma yaparak uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimiz için yüksek lisans programımız da bulunmaktadır. Bölümümüzde halen 5 profesör, 6 doçent, 3 araştırma görevlisi ile 1 uzman görev yapmaktadır.

 
Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Murtaza ÖLMEZ
Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölüm Başkan Yardımcısı
Doç. Dr. Nalan Özgür YİĞİT
 
Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Öznur DİLER
Yetiştiricilik Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Sevgi SAVAŞ

 

35.YIL ETKİNLİKLERİ

FAKÜLTE DERGİSİ

İLETİŞİM

 

Telefon: 246 211 86 61
Fax: 246 211 86 97
E-posta: esuf@sdu.edu.tr
Sdü Esüf
http://twitter.com/SDU_ESUF?s=07
Posta adresi: S.D.Ü. Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Ziraat Fakültesi Binası Kat:1 Doğu Yerleşkesi ISPARTA

 

TAMAMLANAN ETKİNLİKLER