21 Haziran 2018 Perşembe

ALABALIK ÜNİTESİ

1406 defa okundu

 

Alabalık üretim ünitemizde her yıl doğal periyotta ve foto periyot uygulaması ile yaz döneminde alabalık üretimi gerçekleştirilerek öğrencilerimize uygulama ve staj yapma imkanları sağlanmıştır. Ünitede bulunan 7 adet güncel kuluçka dolabı ile her üretim döneminde 700.000 adete kadar yumurta açtırma kapasitesine sahip olan kuluçkahanemizde yıllık ortalama 150.000 adet larva üretimi gerçekleştirilmektedir. Üretilen larvalar fingerling boya ulaşıncaya kadar beslenmekte ve iç piyasaya satışı gerçekleştirilmektedir.

Alabalık Üretim Ünitemizin su girişi sondaj ile yer altı kaynaklarından sağlanmaktadır. Üretim ünitemizde 7 adet kuluçka dolabı, 10 adet 1.5 tonluk kanal tipi tank 20 adet 600 lt'lik tank 6 adet 450 lt'lik tank 8 adet 10 tonluk ön büyütme havuzu 4 adet 80 tonluk büyütme havuzu , 1 adet 1 m(3) lük kum filtresi bulunmaktadır. 1 adet yem deposunun da bulunduğu üretim ünitemizde öğrencilerimiz part-time çalışabilmektedirler.

Ders uygulamaları dışında öğrencilerimiz gönüllü olarak uygulamalara katılabilmekte ve tecrübelerini artırabilmektedirler. Çeşitli ders uygulamalarında öğrencilerimize anaçların üretime hazırlanma aşamasından sağım uygulamasına ve larvaların fingerling boya kadar ki tüm aşamaları kapsayan uygulamalar canlı olarak gösterilerek öğretim gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalardan bazıları; anaç besleme, anaç kontrolü, sağım, yumurta temizliği, yumurta sayımı, larvaların toz yeme alıştırılması, larva besleme, larva sayımı, ilaç ve dezenfektan uygulamaları, karantina uygulamaları, havuz dezenfeksiyonu gibi uygulamalardır. Yapılan uygulamalar neticesinde öğrencilerimiz çalışma hayatında karşılaşabilecekleri ani sorunlara karşı nasıl çözümler üretebilecekleri konusunda tecrübeler kazanmaktadırlar.

 

 

 

    

 

Süleyman Demirel Üniversitesi, Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi

Ziraat Fakültesi Binası Kat:1 Doğu Yerleşkesi 32260, Isparta

Tel : +90 246 211 86 61

Fax : +90 246 211 86 97

E-posta : esuf@sdu.edu.tr